Obličejová jóga

oblicejova_joga_kurzy_face_yoga
 
Jóga jako taková se v Evropě stala velmi oblíbeným cvičením. Nejčastěji se cvičí hatha jóga, která je vynikajícím doplňkem sportování a dalších tělesných cvičení - zvyšuje zdatnost a odolnost, zlepšuje krevní oběh a funkci centrálního nervového systému. Dalšími druhy jógy jsou kupříkladu power jóga, bikram jóga, vinjása neboli flow jóga, aštanga jóga, a další. My se však zaměříme na jógu obličejovou - face jógu, která nese vícero názvů jako je obličejové cvičení, obličejová gymnastika, anti-aging cvičení, anti-age obličejové cvičení,...zkrátka zpevňující omlazující cvičení :) 
 
Proč obličejová jóga?
Náš obličej, respektive pleť, stárne zřejmě nejrychleji z celého těla. Není divu, vždyť obličej vystavujeme každému počasí v různém ročním období, okolnímu znečištěnému ovzduší, aj. Je to vlastně jediná část těla, kterou nikdy celou nezakrýváme. Do toho se do něj zapisují různé okamžiky našeho života, třeba napětí z různých prožitků nebo každodenní mimika. Také jak jíme/žvýkáme, spíme, telefonujeme apod.
 

Face jóga přispívá k přirozenému omlazení pleti. Jedná se o pravidelné procvičování obličejových svalů, čímž se zpevní jak svaly tak i pokožka. Následkem toho dojde k úbytku vrásek (případně se vůbec nevytvoří), zmizí tmavé kruhy a tzv. „pytle pod očima“. Pleť se rozjasní, pozvednou se koutky úst, které v určitém věku, a to zejména ženám, začínají klesat a způsobují stárnoucí vzhled a ponurou náladu.

Tak jako při návštěvě fitka/posilovny platí, že čím více svalů procvičujete, tím lepší budou výsledky. Tak i komplexní cvičení obličejové jógy je účinnější než zaměření se jen na některou část obličeje. Důležitá je správná technika. Pokud jste se již s obličejovou jógou setkali a nejste si jisti, zda provádíte cviky správně (abyste si nezpůsobili případně ještě další vrásky), od toho jsou pro vás kurzy pod vedením certifikovaných  lektorek.
 
V dnešní době mnoho žen podstupuje různé plastické operace pro pozvednutí očních víček i ústních koutků, nechávají si aplikovat botox, aby jejich obličej byl dočasně zase pevný, svěží, mladší. Přitom těmito zákroky svaly ještě více ochabují. Nic z toho nebude nutné, budete-li se věnovat obličejové  józe.
 
Náš obličej a krk zahrnuje celkem 57 svalů! Je sice pravdu, že jsou poněkud menší než naše hlavní svaly, ale o nic méně důležité. Díky některým můžeme žvýkat a mluvit, jiné se starají o pohyby očí, díky mimickým svalům dokážeme vyjádřit emoce, atd. O svalech je známo, že se posilují cvičením, jinak postupně ochabují až atrofují. I k posilování obličejových svalů existuje řada cvičení, masáží a baňkování a ty souhrně nazýváme - face jóga. 

  

Při pohledu do zrcadla si během obličejových cviků možná budete připadat legračně, i vás to rozesměje, a to je jen dobře. I smích posiluje obličejové svalstvo a dodává dobrou náladu.
 
Obličejová jóga navržena tak, aby podpořila zdravé opakování svalů ve tváři, aby se odstranily vrásky, linky díky opětovnému napnutí pokožky.
Cvičení je rychlé, snadné, nezapomínáme také na rozcvičku a masáže.
Masáže ruční nebo s baňkam. Ideální je vždy kombinace cviků s masážemi.
 
Důležité je zahřátí neboli rozcvička, to platí u každého cvičení stejně i u obličejové jógy. Tím, že tváře co nejvíce rozcvičíme, uvolníme obličejové svaly, které mohou být například nervozitou či stresem napnuté. Když jsou napnuté, nejsou tak elastické, jsou kratší a tvoří se vrásky nebo asymetrie v obličeji.
oblicejova_joga_zive_kurzy_individulni_fksp_mozno vyuzit
Které hlavní body které tvoří náš výraz mladší nebo naopak starší? Jsou to koutky úst, tváře a koutky očí.
 
Proto je důležité je komplexní procvičování a také se zkusit zamyslet na našimi návyky/zlozvyky, které děláme, aniž bychom si je uvědomovali, nad "nechtěnou" mimikou, která nám spolu s gravitací vrásky ještě více zvýrazňuje.
 
A samozřejmě ta pravidelnost. Tak jako poprvé z fitka nevyjdete vyrýsovaná dle svých představ i u obličejové jógy platí to stejné. Pravidelné procvičování a masírování růže přináší...Nebo tulipány, jsou-li vám milejší :) I z toho důvodu na kurzu pro začátečníky dělám individuální diagnostiku obličeje, kdy vybereme několik cviků vhodných pro vaši tvář. Nemusíte se tedy bát, že máte po absolvování kurzu cvičit všechny.  Ikdyž jsou ženy, které si rády dopřávají celou sestavu. To už je pak na vás. V pokročilých kurzech se zaměřujeme na konkrétní problémové oblasti a s tím spojené další rozšířené cviky a masáže.
 
Co ženy nejčastěji trápí a s čím se dá pomoci?
 
- vrásky na čele, tzv. mračivka mezi obočím
- povislá horní víčka
- vrásky kolem očí
- kruhy nebo otoky pod očima
- povadlé tváře
- nosoretní rýhy
- povislé koutky úst
- vrásčitý krk a dekolt
- dvojitá brada
- pigmentace, akné, jizvičky
 
Na kurzech se seznámíte jak s rozcvičkou, cviky tak i s masážemi.
Také vám poradím obličejovou jógu na míru. Vybereme vhodné cviky pro váš obličej.
Mám klientky různého věku a vždy je při pravidelné péči změna a spokojenost znát.
Čím dříve začneme s péčí tím lépe, ta paní v zrcadle toho bude důkazem :)
 
 
Pro certifikaci jsme si vybrala Face Yoga Institute. Lektorským kurzem mě provedla skvělá žena a lektorka Zuzana Ondrisová, které velmi děkuji za profesionální a lidský přístup. Těší mě poznávat ženy, které mají chuť věnovat si trochu času a péče, která jim vrací úsměv. 
lektorka_oblicejove_jogy_Ostrava_Morava
 
 
 
Mými kurzy již prošla stovka žen různého věku, nejčastěji ve věku 40-55 let, ale samozřejmě také mladší ženy i dámy 70+.
A tak mé logo můžete často vidět s moji oblíbenou větou: Kvést můžeme v každém věku
Obličejová jóga je opravdu velmi příjemná, jak cviky, tak relaxační masáže. Je důležité se také zbabovat napětí z obličeje a pro to je face jóga jako strvořená. 
Máte pochybnosti či otázky, zda je obličejová jóga vhodná i pro vás? Napište mi, pokud se nemůžete dostavit na vypsané živé kurzy, je možno domluvit si i individuální kurz na dálku. Úsměv na rtu!
Oblicejova_joga_face_yoga_lektorka_Zuzana